Liaudiškai anemija vadinama mažakraujyste. Žinoma, tikrai ne dėl to, kad ja sergantys turi mažai kraujo. Paprasčiausiai ja sergantys dažnai yra pablyškę, “pasipuošę” ratilais po akimis, skundžiasi galvos svaigimu, yra linkę alpti…
Mažakraujystė — labiausiai žinoma kraujo liga. Ji mus užpuola, kai kraujyje sumažėja eritrocitų ir hemoglobino kiekis. Mažakraujystė gali atsirasti dėl skandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligės, vidinio kraujavimo. Gera naujiena, kad beveik visada, jei laiku susirūpinsite savo sveikata, galima įveikti ligą. Mažakraujystę padeda išgydyti ir liaudies medicinos priemonės. Pateikiame patarimų ir receptų, o jums beliks pasirinkti tai, kas geriausiai tinka.
Gerkite antpilus, arbatas, sultis
- Populiariausia mažakraujystės gydymo priemonė — dilgėlė, kuri turi visko, ko reikia raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Galima dilgėlių lapus vartoti kaip priedą, salotas, sriubas, galima gerti kaip arbatą.
Labai gerai padeda atstatyti kraują šis mišinys: lygiomis dalimis sumaišykite:
- dilgėlių lapų,
- paprastos kraujažolės žiedų ir
- kiaulpienės šaknų.
Vieną valgomąjį šaukštą šių vaistinių augalų mišinio užpilkite pusantros stiklinės verdančio vandens, leiskite nusistovėti tris valandas, nukoškite.
Šį antpilą gerkite tris-keturis kartus per dieną dvidešimt minučių prieš valgi.
- Morkos turi daug geležies, kurią organizmas lengvai pasisavina. Šią daržovę reikia vartoti šviežią, nevirtą. Kad organizmas geriau pasisavintų naudingąsias medžiagas, į sultis ar morkų salotas patariama įpilti truputį aliejaus (geriausia alyvuogių).
Galima sumaišyti sulčių mišinį lygiomis dalimis:
- raudonųjų burokėlių sultis (išspaustas reikia nors pusvalandį palikti nusistovėti),
- įpilti šviežiai išspaustų morkų,
- ridikų arba
- agurkų sulčių.
Šį mišinį vartokite du tris mėnesius po vieną arba du valgomuosius šaukštus prieš valgį.
- Žemuogių lapų ir uogų arbata taip pat labai veiksminga priemonė nuo mažakraujystės. Ji stiprina organizmą, mažina kraujo spaudimą.
- Mažakraujystę gydo mėlynių uogų antpilas. Džiovintų uogų antpilą reikia užpilti šaltu vandeniu (1:20) ir leisti aštuonias valandas nusistovėti. Šis antpilas taip pat padės, jei sergate inkstų akmenlige, podagra, reumatu, viduriuojate. Antpilas pagerins ir regėjimą. Naudinga valgyti ir šviežias mėlynes, o žiemai jų galima užsišaldyti.
- Anemiją gerai gydo šermukšnių uogos. Valgomąjį šaukštą jų užplikykite puse litro vandens ir valandai palikite nusistovėti. Galite pasaldinti cukrumi arba medumi. Šį antpilą išgerkite per dieną.
- Pasak liaudies medicinos žinovų, ypač efektyviai hemoglobino kiekį kraujyje didina kiaulpienės, tiek šviežios, tiek džiovintos: žiedai, lapai, šaknys. Pavasarį ir vasarą jų galima dėti į salotas, žiemą gerti arbatą, užpilus.
- Valgomąjį šaukštą nasturtų užpilkite viena stikline verdančio vandens, palikite nusistovėti porai valandų, nukoškite. Šį antpilą, esant mažakraujystei, gerkite pusvalandį prieš valgį po tris valgomuosius šaukštus kelis kartus per dieną.
- Sergantiems anemija patariama gerti naminių, nuplikytų kiaušinių lukštų (sumaltų kavamale), nes kalcis skatina kraujo kūnelių gamybą. Galima jų įmaišyti į varškę, o dar geriau sumaišyti su medumi — skaniau gerti, be to, galima šio mišinio pasigaminti ilgesniam vartojimui, nes jis negenda. Kiaušinių lukštai puikiai padės ir nuo kaulų retėjimo.
- Gydant mažakraujystę, organizmo išsekimą, sutrikusią medžiagų apykaitą, vartojamos erškėtrožės su medumi. Paimkite valgomąjį šaukštą džiovintų erškėtrožių vaisių, sutrinkite emaliuotame inde, užpilkite pusantros stiklinės verdančio vandens ir kaitinkite dešimt minučių ant silpnos ugnies. Paskui puodą, suvyniotą į šiltą antklodę, palikite parai, nukoškite, įdėkite kaupiną šaukštą medaus. Gerkite po valgomajį šaukštą du kartus per dieną.
- Sergant kraujo ligomis, rekomenduojama gerti petražolių (geriau pavirtų piene). Petražolėmis skaninkite ir patiekalus.
Tinkamas meniu
Sergant anemija, patariama valgyti daug liesos raudonos mėsos kartu su vaisiais ir daržovėmis, valgyti ankštinių kultūrų, kuriose daug geležies. Patartina valgyti grikių kruopų, pomidorų, morkų ir burokėlių. Daug geležies yra kiaušinio tryniuose, baravykuose, špinatuose, obuoliuose, razinose, džiovintose slyvose.
Esant mažakraujystei, sumažėjusiam kraujospūdžiui, sergant lėtinėmis kepenų ligomis, hepatitu, rekomenduojama vartoti stambių raguočių kepenis. Kepenis reikia smulkiai supjaustyti, pakepti, bet ne visai iškepti, sumalti mėsmale, pagaminti paštetą ir kasdien suvalgyti po šimtą gramų.
Sergant mažakraujyste, ypač rekomenduojama valgyti melionus, kuriuose yra lengvai pasisavinamos geležies. Kraują stiprina ir persimonai. Jūsų stalui taip pat tiks arbūzai, aguročiai, moliūgai — jie padės ir nuo tulžies, ir šlapimtakių akmenligės.
Baklažanuose yra daug vario, geležies, mangano bei kobalto, reikalingo stiprinti kraują bei gaminti naujus kraujo kūnelius. Baklažanai stimuliuoja blužnies ir kaulų čiulpų darbą, didina hemoglobino kiekį kraujyje bei padeda gaminti eritrocitus. Šios daržovės gydo arterosklerozę, podagrą ir pabrinkimus, padeda nusilpus širdies darbui.
Patiekalus patariama skaninti džiovintais jūros kopūstų milteliais, jie aktyvina medžiagų apykaitą bei gydo mažakraujystę. Nepamirškite avižų, avižinių dribsnių, miežių, miežių dribsnių nuovirų arba košių.
Na, o desertui išgerkite persikų kompoto. Jame yra kobalto, kuris padeda gydyti anemiją bei tuberkuliozę. Paskanaukite riešutų. Patariama valgyti keturis kartus per dieną graikinių arba lazdynų riešutų ir medaus mišinio. Medus geriausiai tinka tamsus — grikių, nes jame yra daugiau geležies ir mangano, reikalingo naujiems kraujo kūneliams gaminti.
Ir dar. Tuoj pat po valgio negerkite kavos arba arbatos, nes tai trukdys organizmui pasisavinti geležį. Tačiau net dvigubai pagerinsite geležies pasisavinimą, jei tinkamą valgį užgersite apelsinų sultimis.