Moterys su baime laukia pirmųjų žilų plaukų. Kaip ir pirmosios raukšlės. Tai asocijuojasi su gyvenimo saulėlydžio pradžia ir organizmo senėjimu. Tačiau ar taip yra iš tiesų?
Žilų plaukų atsiradimas – tai natūralus procesas, kurio anksčiau ar vėliau sulaukia kiekvienas. Paprastai pavienių žilų plaukų atsiranda sulaukus 30-35 metų, o 50-55 metų žmogus pradeda dar labiau žilti. Tačiau nutinka taip, kad pradedama žilti ir gana anksti.
Tai ką gi laikyti priešlaikiniu žilimu? Medicinoje ankstyvuoju žilimu laikomi tokie atvejai, kai daugiau nei pusė plaukų pražilsta sulaukus maždaug 40 metų arba žilų sruogų atsiranda iki 30 metų.
Plauko spalva nustatoma pagal centrinę jo dalį – “šerdį” – ir ją dengiančią “žievę”. Plauko “šerdyje” yra oro burbuliukų ir pigmento, kurį plauko svogūnėlyje gamina specialios ląstelės – melanocitai.
Priklausomai nuo pigmento kiekio, plaukai būna skirtingų spalvų: šviesūs, rusvi, rudi, juodi. Žili plaukai visai neturi pigmento. Su amžiumi ląstelėse pigmento mažėja, tad plaukai ima žilti.
Dažomųjų pigmentų daugiausiai būna brandžiame amžiuje (štai kodėl vaikystėje plaukų spalva paprastai būna šviesesnė), o senstant po truputį jų mažėja, todėl plaukai “bala”.
Kodėl žilstama per anksti?
Daugeliu atveju ankstyvą žilę lemia genai. Norint žinoti, kada jūsų plaukai ims žilti, pakanka žvilgtelėti į savo mamą ir tėtį. Jeigu vienas iš tėvų pražilo anksti, tai, deje, ir jūs neišvengiamai pradėsite žilti anksti. Preišlaikinę žilę gali lemti ir kai kurie (nepaveldimi) faktoriai bei ligos:
- skydliaukės disfunkcija;
- vitiligo liga (pigmentacijos sutrikimas);
- vitamino B12 trūkumas;
- anemija;
- stresai ir nerviniai sukrėtimai.
Kartais ankstyva žilė būna susijusi su kaulinės masės netekimu, dėl ko išsivysto osteoporozė. Streso, didelio išgąsčio ir nervinių sukrėtimų metu kraujyje išsiskiriamas didelis adrenalino hormono kiekis, kuris, be kita ko, turi ir stiprų kraujagysles sutraukiantį poveikį.
Tokiu atveju sutrinka plaukų svogūnėlių ląstelių mityba – net iki jų žūties. Tokioje situacijoje dažomojo plaukų pigmento gamyba gali visai sustoti, ypač, jeigu stresas didelis ir trunka ilgą laiką. Laimė, pirmalaikė žilė visai nereiškia, kad organizme pradėjo veikti ir kiti senėjimo procesai.
Ar galima pražilti akimirksniu?
Kaip byloja daugybė legendų, labai išsigandęs žmogus gali pražilti akimirksniu arba, pavyzdžiui, per vieną naktį. Taip neva pražilo garsūs kankiniai Tomas Moras ir Marija Antuanetė.
Yra žinoma, kad plaukai negali iškart pakeisti spalvos. Tiesiog todėl, kad plauko ląstelės, turinčios tam tikrą pigmento kiekį augimo pradžioje, vėliau greitai miršta ir suragėja, todėl jokių apykaitos procesų jose jau negali būti. Tad, jeigu plaukas išaugo tam tikros spalvos, jis toks ir bus. Žinoma, jeigu jo specialiai neperdažysite.
Vienas iš “žilės akimirksniu” fenomeno paaiškinimų gali būti tas, kad žmogui netikėtai nuslenka labai daug tamsių plaukų. Tai vadinamas autoimuninis sutrikimas – alopecija areata, tai yra židininis nuplikimas. Tokio sutrikimo, kurį kartais sukelia stiprus stresas, metu gali nuslinkti didelės sruogos sveikų pigmentinių plaukų, o žili plaukai lieka. Tai ir sudaro staigaus pražilimo įspūdį.
Ar galima “išgydyti” žilimą?
Kartkartėmis kosmetikos rinkoje atsiranda preparatų, neva galinčių stimuliuoti plaukų pigmento gamybą. Tačiau, jeigu jie išties būtų veiksmingi, pasaulyje jau nebūtų likę žilų žmonių.
Kol kas atsikratyti žilų plaukų galima tik nusipirkus plaukų dažų tūbelę. Moterys paprastai ir naudojasi šia gudrybe – šiuolaikinėje visuomenėje atrodyti senam nemadinga.
Jeigu jūs nenorite dažyti plaukų, tai išdidžiai vaikščiokite pasipuošę “išminties sidabru”. Tuomet jūsų pusėje bus ir Šventasis Raštas: “Žili plaukai – šlovės vainikas, jei įgytas teisingumo kelyje”. Tačiau tais laikais žmonės gyveno vos ilgiau nei 35 metus, tad jiems neteko perdaug ilgai mėgautis šiuo pirmą laiko atsiradusiu šlovės vainiku.
Žilus plaukus geriausia kirpti trumpai arba susegti. Reta moteris palaidais žilais plaukais neatrodo kaip ragana.
Geriausia ankstyvojo žilimo profilaktika yra sveikas gyvenimo būdas, apsauga nuo stresų ir visavertė subalansuota mityba, į kurią turėtų įeiti ir vitaminų bei mineralų kompleksų vartojimas. Ilgos varginančios dietos gali neigiamai paveikti jūsų savijautą, o kartu ir plaukų būklę.