Moralinis šantažas: kaip atsispirti?

Mamos vos neištinka širdies arba migrenos priepolis, kai jūs jai nepaskambinate arba atvykstate pas ją į svečius netinkamai apsirengusi

Manipuliavimas

Draugė arba sesuo ašaroja kalbėdama telefonu, kai jūs atsisakote pasikviesti ją į svečius arba, atvirkščiai, atvykti pas ją, kad eilinį kartą išklausytumėte epopėjos “koks jis niekšas” smulkmenas. Bendradarbė eilinį kartą paliko jums savo nebaigtus darbus ir išėjo iš biuro anksčiau, pasiteisinusi, kad “jai reikia skubėti pas vaiką”. Visi šie žmonės atlieka vieną ir tą patį triuką: jumis manipuliuoja.

Kaltės jausmas

Manipuliavimas – tai užslėpto psichologinio poveikio naudojimas, norint paveikti kito žmogaus emocijas. Manipuliuotuojo tikslas – gauti naudos, tačiau nebūtinai materialinės. Manipuliavimą tiksliausiai apibūdina žodis “užslėptas“, tai yra manipuliuojamas objektas manipuliuojamas taip, kad nepastebėtų, jog jam ketinama sukelti kokių nors emocijų.

Kaltės jausmas

Dažniausiai manipuliatoriai stengiasi sukelti kaltės jausmą. Mama manipuliuoja , galima sakyti, teisiogiai kaltina jus dėl blogos savijautos. Draugė arba sesuo siekia, kad jūs susigėstumėte dėl tariamo negailestingumo. Kolegė sukelia jums problemų dėl to, kad nesugeba tinkamai suplanuoti savo darbo laiko. Geri ir atviri žmonės labai dažnai tampa manipuliuotojo aukomis ir rizikuoja savo gyvenimą skirti aplinkiniams pamaloninti.

Nesate skolingas

Pradėdami kovą su manipuliuotojais, pirmiausia turite įsitikinti, kad tapote viena iš panašių aukų. Jeigu suvokiate, kad nenorite daryti to, ko jūsų prašo, tačiau, pasijutę nepatogiai, vis dėl to sutinkate, vadinasi, patekote į manipuliuotojo gudrybių pinkles. Tai suvokę, minutėlę apgalvokite atsakymą į bet kokį prašymą.

Įsidėmėkite: jūs niekam nieko nesate skolingi. Taip pat ir jums niekas nėra skolingas. Išmokę atpažinti manipuliacijas, būsite jau pusiaukelėje į pergalę. Tarkim, jūsų draugė mano, kad yra normalu nuolat skambinti vidury nakties, žadinti ir prašyti pernakvoti – pagalvokite, kuo ištikrųjų ji jus laiko – drauge ar nemokamu viešbučiu?

Sakyti ne

Kitas žingsnis – išmokite sakyti “ne” į prašymus, kurių nenorite pildyti. Galima pradėti nuo mažiausio. Būtinai įvertinkite savo laiką ir jėgas, nes jie jums duoti saviems norams pildyti ir saviems, o ne aplinkinių tikslams pasiekti.

Sunkiausia – su tėvais

Sudėtingiausia išsilaikyti nuo savo tėvų manipuliavimo. Argumentai “aš tau paskyriau visą gyvenimą” veiksmingi ir pataiko tiesiai į taikinį. Nors iš esmės tėvai dažnai perlenkia lazdą rėždami tokius pareiškimus. Žinoma, jūs visada būsite jiems dėkingi už auklėjimą, supratimą ir palaikymą, tačiau netrūkus jūs turėsite (arba jau turite) savo vaikų, kuriuos reikės auklėti ir palaikyti.

Jūs – jauniklis, išskridęs iš lizdo ir gyvenantis savo gyvenimą. Būtent tokį tikslą tėvai turėjo: išauginti suaugusį savarankišką žmogų. Svarbiausia, kad kovodami už savo laiką ir gyvenimą, pasistengtumėte nesukelti konfliktų.

Atsakydami žmogui, pagrįskite, kodėl negalite padaryti, ko jis prašo. Turėdami tvirtų argumentų, jausitės apsisprendę teisingai, o oponentas supras, kad neverta jumis manipuliuoti.

Darydami gyvenime tik tai, ko norite patys, tapsite laimingesni, nei bandydami visiems ir kiekvienam įtikti.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.