Tiesa ir mitai apie spuogus

Tiesa ir mitai apie spuogus

Jis buvo didelis, raudonas, bjaurus ir labai skausmingas. O svarbiausia, iškilo pačioje matomiausioje vietoje. Įsivaizduokit, kaip jaustumėtės, jei tokių gigantų ant veido atsirastų keli. Iš kur šios negandos atsiranda ir kaip jų atsikratyti?

Įvertink straipsnį  →

Kalti riebalai

Inkštirai arba spuogai - odos riebalinių liaukų liga. Ši neganda dažniausiai kamuoja paauglius, tačiau kartais ir suaugusiuosius.

Iš kur atsiranda spuogai  

Mūsų odoje gausu riebalinių liaukų, kurios gamina riebalų sekretą. Nieko blogo jame nėra, atvirkščiai,riebalinis sluoksnis maitina, drėkina ir apsaugo odą. Problemų iškyla tuomet, kai odos riebalai tampa perdaug tiršti, ir riebalinių liaukų ląstelės sustorėja. Tuomet riebalinė liauka užanka, ir susidaro spuogai. Jeigu riebalinė liauka turi išėjimą į odos paviršių, kontaktuodami su oru odos riebalais, užkimšę lataką, oksiduojasi ir patamsėja, susidaro bjaurus juodas taškas. Jeigu riebalai susikaupia po oda, atsiranda kietas baltas rutuliukas, arba toks pat juodas taškas, tik uždaras.

Žinoma, visa tai palyginti su uždegiminiais spuogais, tik mažytis nemalonumas. Kai prasideda spuogų uždegimas, ant odos atsiranda raudoni pūliniai. Tačiau blogiausia, kai uždegimas praeina, o ant odos lieka randai, "duobutės", išsiplėtusios poros, kurių atsikratyti labai sunku.

Kodėl "auga" inkštirai

Atsiradus daugybei spuogų, žmogų dažnai kankina klausimas: kodėl būtent man taip atsitiko. Deja, tiksliai atsakyti į šį klausimą sudėtinga inkštirų atsiradimo priežasčių būna daug. Dažniausiai inkštirų atsiranda paauglystėje, kai organizme vyksta hormonų pertvarka. Jeigu paauglystėje ši neganda jūsų nekamavo, tai dar nereiškia, kad neištiks vėliau. Kartais inkštirų atsiranda subrendusiems ir solidaus amžiaus žmonėms. Čia ir vėl gali būti kalti hormonai, dėl kurių riebalai pradeda gamintis per daug aktyviai.

Odai kenkia stresai, vidaus organų veiklos sutrikimai, žarnyno disbakteriozė. Kai kurie uolūs kovotojai su spuogais kenkia patys sau, išspausdami inkštirus ir taip sukeldami odos uždegimą.

Pagrindiniai mitai

Inkštirai atsiranda dėl per dažno kosmetikos naudojimo. Galbūt anksčiau taip ir buvo. Tačiau šiuolaikinė kosmetika pakankamai kokybiška, ji leidžia odai kvėpuoti ir visai neprovokuoja inkštirų atsiradimo.

Spuogai atsiranda dėl nešvarumų. Žinoma, jeigu metų metus nesiprausite, gali atsirasti ne tik spuogų, bet ir nežinia ko ... Tačiau pernelyg dažnas prausimasis irgi gali pakenkti odai. Pakanka praustis du kartus per dieną. Dažniau neverta, nes muilas ir losjonai džiovina odą, sumažina jos atsparumą įvairioms bakterijoms. Tačiau tai nereiškia, kad galima nešvariomis rankomis liesti veidą. Atvirkščiai, taip elgdamiesi rizikuojate užkrėsti odą ir sukelti uždegimą. Todėl rankas vis dėlto reikia plauti dažnai.

Spuogai atsiranda nuo saldumynų. Nuraminame pyragėlių ir šokolodų mėgėjus. Tyrimai parodė, kad šių saldumynų valgymas nesusijęs su spuogų atsiradimu. Žinoma, jeigu jūsų spuogai - ne alergijos šokoladui pasekmė.

Beje, truputis tiesos šiame teiginyje vis dėlto yra. Jeigu oda jautri (ar tai būtų spuogai, egzema ar dermatitas), reikėtų laikytis dietos.

Inkštirai atsirando nuo aktyvaus (arba nepakankamo) seksualinio gyvenimo. Iš tikrųjų jokio ryšio tarp inkštirų ir lytinio gyvenimo nėra. Jų gali atsirasti dėl hormonų sutrikimo organizme.

Nuo saulės spuogai dingsta

Ne visada. Odos būklė iš tiesų gali pagerėti, tačiau tik tuo atveju, jeigu uždegimą sukėlė ant odos "gyvenančios" bakterijos. Jos, veikiamos ultravioletinių spindulių, žūsta, ir spuogai pradeda nykti. Tačiau, jei spuogų atsirado dėl hormonų pertekliaus, uhravioletiniai spinduliai jums nepadės. Atvirkščiai - jie netgi gali tapti papildomu dirgikliu.

Sugrąžinkim sveiką odą

Jeigu spuogų pakankamai daug, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Kad neatsirastų randų, inkštirų gydymą reikia pradėti kuo anksčiau. Todėl "skelbti pavojų" reikia atsiradus pirmiesiems ligos simptomams. Gydytojas ar kosmetologas skirs gydymą atsižvelgdamas į jūsų spuogų kilmę. Esant lengvai ligos formai, dažnai skiriamos hemaopatinės priemonės ir kremai, kuriuose yra antibiotikų.

Jeigu inkštirų atsiranda suaugusioms merginoms ir moterims, kosmetologas gali rekomenduoti hormoninius kontraceptikus, kurie sumažina androgenų gamybą.

Žinoma, svarbu teisingai valyti odą specialiais losjonais. Losjoną reikia tepti tik inkštirų susikaupimo vietose - dažniausiai ant nosies, kaktos ir smakro. Skruostų valyti nereikia, nes rizikuojate per daug išdžiovinti savo švelnią odą.

Esant sunkiai ligos formai, vien odos valymas nepadės. Čia reikalingi rimtesni preparatai, kuriuose yra medžiagų, nuo kurių riebalinių liaukų ląstelės tampa neveiksmingos ir gamina mažiau sekreto. O jeigu nėra riebalų nėra ir spuogų. Tiesa, greito rezultato nesitikėkite - tabletes teks vartoti tris keturis mėnesius, ir kiekvieną mėnesį apsilankyti pas gydytoją, kad atliktų tyrimus ir paskirtų reikiamą vaistų dozę.

Spausti spuogus ar valyti veidą, kai ant odos yra pūlinių, jokiu būdu negalima. Iš pradžių reikia nuslopinti uždegimą ir atsikratyti spuogų, o jau po to šalinti jų atsiradimo priežastis. Jeigu odoje yra infekcijos židinys, valymas gali išprovokuoti jos plitimą, ir vietoj kelių spuogų atsiras dešimtys. Tačiau, uždegimui praėjus, odą galima valyti ir, jei to reikia, pradėti kovą su randais.

Nesitaikstykite su sutrūkinėjančiomis lūpomis

Beveik neišskiriančios natūralią odą drėkinančių ir saugančių medžiagų, lūpos reikalauja specialios priežiūros, kad išliktų elastingos. Kad galėtumėte aplinkinius dar ilgai džiuginti plačia šypsena, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus.

Ar šią vasarą, kaitindamiesi saulėje, pagalvojote, kad reikėtų apsaugoti ir lūpas? Veikiausiai ne. O juk, priešingai nei daugelis mano, žiemos šaltis nėra vienintelis jų priešas. Vėjas, saulė ir bėgantys metai jas džiovina beveik vienodai. Lūpos tampa šiurkščios, netenka elastingumo ir galiausiai sutrūkinėja. Itin problematiška tokias skausmingas, perštinčias lūpas dažyti. Norėdamos to išvengti, moterys visus metus turėtų naudoti drėkinamąjį lūpų balzamą. Jei lūpos labai sužalotos, reikėtų rinktis riebesnes, praturtintas terminių šaltinių vandeniu, priemones.

Kaip ir visuomet, kai kalbama apie grožį ar sveikatą, ir šiai problemai geriausia "užbėgti už akių". Jei senėjimo procesus sustabdyti sunku, tai atsisakyti cigarečių bei vengti ilgo buvimo saulėje ar šaltyje tikrai galima. Kartą per mėnesį lūpas reikėtų patepti šveičiamąja emulsija, kad viršutinis jau suragėjusios odos sluoksnis nusiluptų. Kasdieniniam drėkinimui tinka kremas, praturtintas vitaminu E - jį geriausia naudoti vakare prieš miegą. Kruopščiai prižiūrimos lūpos ilgiau išliks švelnios, aksominės, jaunos.

usipažinkite su šiais patarimais ir Jūs sužinosite  kaip panaikinti spuogus.

Autorius: stivenas | Data: 09-8-2010, 14:17 | Peržiūrų: 30431 | Atsiliepimų: 21 | Spausdinti

Atsiliepimai
1
Arentas
Autorius: Arentas * Lankytojai * *
18 rugsėjo 2010 19:45
Sveiki visi mane kamuoja spuogai ir niekaip ju neatsikratau :(. Man 15m zinau kad jie turi buti bet ne tiek daug patarkite ka nors labai veiksmingo prasau,maldauju jusu :((
Su mumis nuo --, paliko atsiliepimų - 0, parašė straipsnių - 0
*
2
vmadmin
Autorius: vmadmin * Administratoriai * Klaipėda * Gyventojas offline
18 rugsėjo 2010 20:05
Arentas, pabandykite pavalyti odą garinimu. Paruoškite medetkų ar dilgelių nuoviro, užkaiskite vandenį, sumaišykite su nuoviru santykiu litrui vandens 1/3 litro nuoviro. Pasiimkite švarų didelį rankšluostį, palenkite veidą virš dubeniu su mišiniu ir pabūkite taip kokias 5-7 min. Nuo garų veido odos poros prasiplečia, o nuoviras padeda išvalyti iš sporų isus murzinumus bei gydo. Po tokios procedūros nueikite į vonią ir nuprauskite veidą šaltu vandeniu. Poros po staigaus kontrasto (iš karšto į šaltą) susitrauks. Taip kartokite kartą į dieną ar porą dienų. Bet 2-3 val būkite namie, švarioje aplinkoje, kad be reikalo odos nedirginti. Po kelių tokių procedūrų spogų turėtų sumažėti.
Dar stenkitės valgyti kuo mažiau saldumynų - tai irgi skatina porų užsikišimą.
Su mumis nuo 17.07.2010, paliko atsiliepimų - 34, parašė straipsnių - 494
*
3
meile
Autorius: meile * Lankytojai * *
30 spalio 2010 22:54
sveiki. mano veido oda labai riebi, inkstiru yra smakro, nosies ir kaktos srytj, o spuogu yra smakro, kaktos ir zandu srityj. kaip man visa tai isnaikint? bet, kuo skiriasi poros nuo inkstiru ir nuo spuogu? nu kas tos poros? padekit. aciu
Su mumis nuo --, paliko atsiliepimų - 0, parašė straipsnių - 0
*
4
vmadmin
Autorius: vmadmin * Administratoriai * Klaipėda * Gyventojas offline
30 spalio 2010 23:20
Citata: meile
sveiki. mano veido oda labai riebi, inkstiru yra smakro, nosies ir kaktos srytj, o spuogu yra smakro, kaktos ir zandu srityj. kaip man visa tai isnaikint? bet, kuo skiriasi poros nuo inkstiru ir nuo spuogu? nu kas tos poros? padekit. aciu

Na, pabandykime liaudiškai, kad būtų suprantamiau.
Odoje yra įdubos arba dobutės. Jomis oda "kvėpuoja". Tai ir yra porai. Inkštyrai - tai nešvarumų susikaupimas porose. Jeigu įsižiūrėtume, tai pamatytume tokius juodus arba tiesiog tamsios spalvos taškelius. Poros gali užsikimšti įvairiais būdais: lėtimas nešvariomis rankomis ar kiti išoriniai veiksniai. Vien maudytis, kad išvalyti odą, nepakanka. Tinkamas būdas išsivalyti odą - garinimas. Rašiau aukščiau.
Veidos užteršimą veikia taipogi ir vidiniai veiksniai. Tai gali būti organizmo per didelio užterštumo požymys. Tarkime, ilgą laiką valgote riebiai ar nesveikai: mažai skysčių ir daug įvairių konservantų.
Su mumis nuo 17.07.2010, paliko atsiliepimų - 34, parašė straipsnių - 494
*
5
Problematikė
Autorius: Problematikė * Lankytojai * *
4 lapkričio 2010 19:26
Sveiki. Atsirado problema ir nežinau ką daryti, gal jūs patarsit. Turiu kaktoje labai didelį skausmingą guzą, kuris nesispaudžia, jis prieš kelias dienas buvo mažutis spuogelis... Labai skauda ir gyvenime man taip nebuvo, nežinau net ką daryti, nei kaip sumažinti nei ką. Jaučiu, kad po oda kažkas yra, kieto... Viršus raudonas išorė tiesiog pasikėlusios odos sluoksnis... Vienu žodžiu skausmingas guzas, o svarbiausia po dienos reikia,kadjis suma-ėtų, bent kiek... Prašau patarkit. :)
Su mumis nuo --, paliko atsiliepimų - 0, parašė straipsnių - 0
*
6
vmadmin
Autorius: vmadmin * Administratoriai * Klaipėda * Gyventojas offline
4 lapkričio 2010 20:16
Citata: Problematikė
Sveiki. Atsirado problema ir nežinau ką daryti, gal jūs patarsit. Turiu kaktoje labai didelį skausmingą guzą, kuris nesispaudžia, jis prieš kelias dienas buvo mažutis spuogelis... Labai skauda ir gyvenime man taip nebuvo, nežinau net ką daryti, nei kaip sumažinti nei ką. Jaučiu, kad po oda kažkas yra, kieto... Viršus raudonas išorė tiesiog pasikėlusios odos sluoksnis... Vienu žodžiu skausmingas guzas, o svarbiausia po dienos reikia,kadjis suma-ėtų, bent kiek... Prašau patarkit. :)

Galimas atvėjis, kad yra susiaurėjusi odos poro angelė, todėl susikaupę nešvarumai, puliniai  negali būti savarankiškai bei rankiniu būdu (spaudimo metu) iškelti į paviršių. Vėl gi, bandykite pagarinti odą ir po to kontrastiniu dušu ar tiesiog apsiprasuti šaltu vandeniu. Garinimui panaudokite liepžiedžius ar ramūnėles.
Su mumis nuo 17.07.2010, paliko atsiliepimų - 34, parašė straipsnių - 494
*
7
Karolina
Autorius: Karolina * Lankytojai * *
5 lapkričio 2010 12:46
laba diena. Vakar dariausi veido valymą, ape 2 val veidas buvo labai raudonas, tačiau po nakties dingo raudonumas, bet yra labai daug randelių. kaip man juos panaikinti? Su spuogais kovoju jau nuo 13 metų, lankiausi ir pas dermatologą, gėriau antibiotikus, tačiau poveikis buvo tik laikinas. Padėkit!
Su mumis nuo --, paliko atsiliepimų - 0, parašė straipsnių - 0
*
8
vmadmin
Autorius: vmadmin * Administratoriai * Klaipėda * Gyventojas offline
5 lapkričio 2010 21:52
Citata: Karolina
laba diena. Vakar dariausi veido valymą, ape 2 val veidas buvo labai raudonas, tačiau po nakties dingo raudonumas, bet yra labai daug randelių. kaip man juos panaikinti? Su spuogais kovoju jau nuo 13 metų, lankiausi ir pas dermatologą, gėriau antibiotikus, tačiau poveikis buvo tik laikinas. Padėkit!

Labai panašu į alergiją. Nueikite pasitikrinti, kurioms medžiagoms turite alergiją.
Su mumis nuo 17.07.2010, paliko atsiliepimų - 34, parašė straipsnių - 494
*
9
Karolina
Autorius: Karolina * Lankytojai * *
6 lapkričio 2010 13:25

gal žinote kokių nors tikrai veiksmingų priemonių randeliams ir spuogams gydyti?
Su mumis nuo --, paliko atsiliepimų - 0, parašė straipsnių - 0
*
10
Julius
Autorius: Julius * Lankytojai * *
26 sausio 2011 16:42
Sveiki. Pas mane truputi žemiau po akim išdigo riebalinis spuogas " Jeigu riebalai susikaupia po oda, atsiranda kietas baltas rutuliukas, "  ir aš ta rutuliuką jaučiu po oda. Ka tokiu atveju daryti? Šiuo metu tepuosi kremu. Ir ar šiaip tokie spuogai savaime dingsta? AČIU
Su mumis nuo --, paliko atsiliepimų - 0, parašė straipsnių - 0
*
Informacija
Lankytojai, esantys grupėje Lankytojai, negali palikti komentarų apie šią naujieną.