Liepžiedžių arbata ištisus metus

Liepžiedžių arbata ištisus metus

Nuo senų laikų liepų žiedai vertinami ne tik už grožį, bet ir dėl gydomųjų savybių. Ypač liepžiedžiai tinka peršalimo ligoms gydyti, tačiau tuo jų pritaikymas neapsiribojo. Liepžiedžių arbatą naudinga gerti ištisus metus. Tad pasistenkite pasirūpinti liepžiedžių atsargomis.

Įvertink straipsnį  →

Renkame ir džioviname

Gydomajai žaliavai naudojami liepų žiedai su pažiedės lapeliais. Žieduose yra eterinio aliejaus, saponino, karotino, askorbino rūgšties, rauginių ir kitų medžiagų. Išdžiovinti liepžiedžiai naudojami antpilams, nuovirams, skalavimo skysčiams ir tepalams gaminti.

Žiedus su pažiedės lapeliais reikia rinkti žydėjimo metu, kai didesnė dalis žiedų jau būna išsiskleidę. Žaliava, surinkta vėliau, kai dalis žiedų jau būna nužydėję, džiūdama rusvėja, labai trupa ir yra netinkama naudoti. žaliavos paruošimas dažniausiai trunka apie 10 dienų, vėsiu oru - 15 dienų. Nedidelės liepos šakelės su gausiais žiedais nupjaunamas, o vėliau pavėsyje nuo jų nuskabomi žiedai.

Surinktieji tuojau pat džiovinami palėpėse arba gerai vėdinamoje patalpoje, išklojus 3-5 cm sluoksniu ant popieriaus arba ant lentynų, tinklelių, grotelių. Galima juos džiovinti džiovintuve 40-50 laipsnių temperatūroje, tačiau tik ne saulėje. Džiovinami saulėje žiedai iš dalies praranda savo gydomąsias savybes.

Gydomės

Liepžiedžiai naudojami įvairiems preparatams ir gydomosioms priemonėms gaminti.

  • Vieni liepų žiedų preparatai vartojami sergant kvėpavimo takų ligomis, neurozėmis, esant galvos skausmams, epilepsijai, isterijai, kiti - kaip šlapimų varanti, priešuždegiminė ir skausmą mažinanti priemonė sergant pielonefritu ir cistitu reumatizmu, podagra, moterų lyties organų uždegimais, akmenlige ir tulžies pūslės ligomis.

  • Liepžiedžių antpilas turi prakaitą varančių, atsikosėjimą lengvinančių, temperatūrą mažinančių ir priešuždegiminių savybių. Nuo senų laikų liaudies medicinoje jis vartojamas susirgus karštine, gripu, bronchitu ir peršalimo ligomis.

  • Sergant peršalimo ligomis, bronchitu, pneumonija reikia į 1 stiklinę vandens įdėti 1 šaukštelį liepžiedžių, užvirinti, palaikyti 30 minučių, perkošti ir vartoti šiltą po 1 stiklinę nakčiai arba 2-3 kartus per dieną po 2 stiklines po valgio.

  • Liepžiedžių nuoviras arba antpilas vartojamas esant nevalsingumui, gimdos kraujavimui, cistouretritui. Norėdami pasigaminti nuovirą, į 1 stiklinę vandens įdėkite 1 šaukštelį liepos žiedų, pavirkite ant silpnos ugnies 15 minučių, perkoškite ir gerkite po 1/3 stiklinės 3-4 kartus per dieną. Antpilui pasigaminti reikės į 1 stiklinę virinto vandens įdėti 1 šaukštelį žiedų, palaikyti 15 minučių, atvėsinti, perkošti ir gerti po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną. Gydant nevaisingumą, liepžiedžių nuovirus ir antpilus naudinga užgerti stikline ožkos pieno.

  • Liepžiedžiai naudojami aromatinėms vonioms, kompresams ir garinimui, burnai ir plaukams skalauti. 6 šaukštus žaliavos reikia užpilti 200 ml virinto vandens, palaikyti 30 minučių ir perkošti. Tinka burnai skalauti, galvai plauti, riebiai veido odai valyti.

  • Sergant reumatu, podagra, neurologinėmis ligomis, tiks karšti liepos žiedų kompresai. 4-6 stiklines liepos žiedų užpilkite 0,5 l virinto vandens, palaikykite 1 valandą, perkoškite. Šiuo antpilu suvylgykite sulankstytą keliais sluoksniais marlę ir uždėkite ant skaudamos vietos.

  • Esant hemorojinių mazgų uždegimui, padės liepžiedžių antpilo vonelės. Pasidaryti voneles galima kiekvieną vakarą, kol visiškai išgysite.
  • Vonios su liepžiedžiais pagerina bendrą organizmo būklę sergant nervų ligomis. Vonias daryti reikia 2 kartus per savaitę.

Liepžiedžiai plačiai naudojami kosmetikoje

Sausą jautrią odą valykite su užšaldytais liepžiedžių antpilo ledukais. Liepžiedžių antpilu santykiu 1:2 rekomenduojama prausti veidą, kad oda taptų elastingesnė. Perkoštas liepžiedžių antpilas gerai šalina inkštirus, raukšles, švelnina ir valo odą. Jeigu per šaltį raudonuoja nosis, ryte ir vakare įtrinkite ją šiltu liepžiedžių antpilu.

Ne tik iš žiedų

Be žiedų, naudojama ir kita liepų žaliava. Pavyzdžiui, iš susmulkintų šviežių pumpurų ir sviesto (1: 1) gaminamas tepalas naudojamas krūtų sukietėjimams gydyti sergant mastitu. Liepos medžio anglis vartojama apsinuodijus, esant meteorizmui. Liepos sėklų milteliai liaudies medicinoje vartojami kraujospūdžiams iš nosies gydyti, susmulkinti švieži pumpurai arba švieži išbrinkinti lapai - kaip priešuždegiminė, skausmą malšinanti ir minkštinanti odą priemonė nusideginus, uždegiminiams surambėjimams, opoms gydyti.
Liepa - vienas iš nedaugelio augalų žemėje, kuriame yra firohormonų, tai yra medžiagos, pagal savo sudėtį panašios į moteriškus lytinius hormonus. Galbūt todėl liepžiedžių preparatai vartojami kaip profilaktinė ir organizmą jauninanti priemonė.

*- liepu ziedai apsaugos Jus nuo ligos.

Autorius: stivenas | Data: 09-8-2010, 11:46 | Peržiūrų: 19945 | Atsiliepimų: 0 | Spausdinti

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra, bet mums labai svarbi Jūsų nuomonė apie šį straipsnį.

Parašykite savo atsiliepimą.

Informacija
Lankytojai, esantys grupėje Lankytojai, negali palikti komentarų apie šią naujieną.