Stebukladarė silkė

Stebukladarė silkė

Šios žuvys priklauso silkių šeimai, išauga iki 50 cm, gyvena tik šaltose jūrose ir yra artimos strimelių bei kilkių giminaitės. Prie subtilių delikatesų silkės nepriskirsi - ja nuo seno mėgavosi paprasta liaudis: jūreiviai, žvejai, neturtingi miestiečiai. Tik gerokai vėliau ią ėmė skanauti ir eršketų persisotinę turtuoliai.

 

Įvertink straipsnį  →

Kaip ją myli?

Kaip geriausi silkių ruošimo specialistai garsėja olandai - į šią šalį traukia visos Europos gurmanai. Ką tik sužvejotoms silkėms olandai išima žiaunas ir sūdo jas tiesiog laivuose. Tačiau Olandijoje, žinoma, yra ir kitų silkės paruošimo būdų. Geriausia olandiška silkė vadinama "maatjes haring" (mergina silkė arba nekaltoji silkė), kuri dar nebuvo išleidusi ikrų prieš ją, vargšelę, sugaunant. ,,Nekaltos" silkės gaudomos gegužės pabaigoje, o silkių sezono pradžia Olandijoje minima ypatingomis jūreivių lenktynėmis. Pirmas laivas, pristatęs į krantą pirmąjį laimikį, laimi varžybas, o pirmosios statinaitės "nekaltosios" silkės parduodamos aukcione už neįtikėtinai didelius pinigus (kartą buvo įvardinta 60 tūkst. eurų suma už silkių statinę). Paragauti šviežios "skaisčios" silkutės sezono metu galima bet kurioje Amsterdamo vietoje arba kituose Olandijos miestuose - ji parduodama tiesiai nuo prekystalio (silkės su svogūnais, smulkiai pjaustytais marinuotais agurkėliais ir alyvų aliejumi būna pridėta ant kartono gabalėlių). Tikra olandiška "nekaltoji" silkė tirpsta burnoje kaip švelnūs ledai. Beje, klasikinę silkės sūdymo technologiją prieš 600 metų sugalvojo Flandrijos jūreivis Beikelconas - dabar šio šaunaus vyruko garbei geriausia Europos silkė vadinama "bekling". Į olandišką marinatą dedama cukraus, citrinos sulčių, pipirų, morkų, laurų lapų, svogūnų ir pipirų. Be to, labai svarbu nepermarinuoti žuvies - silkei pakanka vienos dviejų dienų, kad būtų pasiektas reikiamas rezultatas. Norvegijos silkės ekspertai irgi gerai išmano šią sritį - vietos rašytojas Martinas Andersenas Neksė yra pareiškęs, kad Norvegijoje silkės įprasta valgyti 21 kartą per savaitę, tai yra tris kartus per dieną. Be to, Norvegijos viešbučiuose įprasta patiekti silkės pusryčiams - su įvairiais padažais ir prieskoniais. Norvegijos silkės garsėja tuo, kad yra didelės ir riebios. O štai savo gimtinės patriotas prancūzų rašytojas ir virėjas Aleksandras Diuma vyresnysis manė, kad nėra skanesnės silkės už normandišką . "Didžiojo kulinarijos žodyno" autorius ir didelis silkės gerbėjas aprašė šią kuklią "merginą" labai aistringai: "Silkė žinoma visiems. Netgi pasakysiu štai ką: mažai kas jos nemėgsta. Dieną ir naktį galima gėrėtis silke, žaižaruojančia visomis vaivorykštės spalvomis, tarsi liepsnojančiu krūmu iš Senojo Testamento. Naktį stebėti silkių skleidžiamą fosforinę šviesą, o dieną - žuvimi mintančius paukščius, kaskart neriančius ir kylančius aukštyn su sidabriniu žaibu snape, - nuostabu".

Gydomoji silkė

Nyderlanduose ne šiaip sau paplitęs posakis, kad valgantiems silkės, gydytojo neprireiks. Ši žuvis, kurią labai mėgsta ir Lietuvoje, turi daugybę naudingų medžiagų.

Cholesteroliui - "ne"

Silkė turtinga polinesočiųjų riebiųjų rūgščių omega - 3. Jos šalina iš organizmo kenksmingą cholesterolį ir 40 proc. sumažina širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Todėl ypač sveika valgyti riebią silkę. Kuo "storesnė" žuvis, tuo joje daugiau gydomųjų rūgščių.

Mamai ir mažyliui

Mokslininkai nustatė, kad riebiosios omega - 3 rūgštys reikalingos būsimojo vaiko smegenims formuoti. Todėl neatsisakykite silkės nėštumo metu. Žinoma, piktnaudžiauti šia žuvimi taip pat nereikėtų.

Tvirti kaulai

Silkė ne šiaip sau populiari Skandinavijoje, kur didžiąją metų dalį būna ūkanota. Saulės spindulių veikiamas žmogaus organizmas gamina vitaminą D, kuris būtinas kaulams ir inkstų darbui. Jeigu šviesos mažai, šios naudingos medžiagos mes gauname iš maisto. lr silkei šiuo požiūriu nėra lygių. Todėl vėlyvą rudenį ir žiemą jos reikia kuo daugiau valgyti - nors 2-3 kartus per savaitę.

Atminties gerinimas

Dantis ir kaulus stiprina fosforas, kurio silkėje yra labai daug. Be to, fosforas vaidina svarbų vaidmenį smegenų, širdies, raumenų audinių veikloje. Svarbus jis ir medžiagų apykaitai. Be to, fosforas gerina atminti. Todėl, jeigu jūsų vaikai mokosi, silkė būtinai turi įeiti į jų mitybos racioną.

Energijos šatinis

Baltymų silkė turi daugiau nei bet kuri kita žuvis. Be to, silkės baltymus organizmas greitai ir lengvai pasisavina. O jie ne tik stiprina raumenis, bet ir aprūpina mus būtina energija bei pagerina smegenų veiklą.

Priemonė nuo nuovargio

Dėl didelio baltymų ir riebiųjų omega - 3 rūgščių kiekio silkė puikiai pašalina nuovargį. Ypač efektyvi silkė tuo atveju, jeigu jūs užsiimate intelektualia veikla. Sūdyta žuvis gali išgydyti galvos skausmą, atsiradusi dėl pervargimo.

Jodas skydliaukei

Jodo šiais laikais trūksta beveik visiems, ypač didmiesčių gyventojams. Silkė gali padėti ir šiuo atveju. Ji tinka ir profilaktikai, ir skydliaukės veiklos sutrikimui gydyti. 100 gramų sūdytos silkės turi 77 mikrogramus jodo. Norint aprūpinti jodu savo organizmą visą parą, reikia suvalgyti 190 gramų silkės. Ypač daug jodo ikruose.

Pagalba skrandžiui

Silkėje yra seleno, labai naudingo mūsų organizmui. Jis du kartus sumažina riziką susirgti skrandžio ar žarnyno vėžiu. Selenas lėtina senėjimo procesą ir, be to, gerina medžiagų apykaitą. Rudenį ir žiemą organizmas blogiau pasisavina angliavandenius, o selenas atstato balansą.

Troškulio kontrolė

Visi žinome, kad labai sūrus maistas sukelia troškulį. Stipriai sūdytos silkės mėgėjams teks valandėlę kitą pakentėti. Gerti prieš valgant žuvį nepatartina, o pavalgius - kenksminga. Druska sulaiko organizme vandenį. Dėl to gali padidėti kraujospūdis, atsirasti tinimų.

Statinė ar stiklainis?

Naudingosios medžiagos geriausiai išsilaiko silkėse iš statinių. Neverta pirkti silkės vakuminėje pakuotėje ateičiai. Nuo šviesos poveikio žuvis praranda naudingąsias medžiagas. Pastaruoju metu ant prekystalių atsirado visokiausių skonių silkių. Geriausiai rinktis šią žuvį vyno padaže arba su saulėgrąžų ar alyvų aliejaus užpilu. Tokioje silkėje išlieka naudingosios medžiagos.

 *- silkes sudymas, silkes paruosimas - sužinokime truputį apie silkę.

Autorius: stivenas | Data: 08-24-2010, 20:06 | Peržiūrų: 10275 | Atsiliepimų: 0 | Spausdinti

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra, bet mums labai svarbi Jūsų nuomonė apie šį straipsnį.

Parašykite savo atsiliepimą.

Informacija
Lankytojai, esantys grupėje Lankytojai, negali palikti komentarų apie šią naujieną.